ÜZÜNTÜMÜZ DERİN

ÜZÜNTÜMÜZ DERİN

Pirireis Üniversitesi “Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği” 1. Sınıf öğrencisi Mustafa Koç’u eğitim müfredatı gereğince taşımacılık şirketinde (kimyasal tanker) zorunlu gemi stajını yapmakta iken kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

Bu olay denizcilik stajına ilişkin zaten mevcut olan sorunları yeniden gündeme getirmiştir.

Bilindiği üzere bir zabit adayının Denizlik Fakülte ve Üniversitelerinde eğitim ve öğretimini tamamlayarak mezun olabilmesi için yeterlilik sınavlarına girmesi gereklidir. Bu da ancak güverte veya makine bölümünde eğitim aldığına bakılmaksızın bir yıl süreli zorunlu gemi stajını başarılı olup tamamlamasıyla mümkündür.

Bu stajı da ancak Türk Ticaret filomuza kayıtlı veya Türk Gemisahiplerinin sahip olduğu her tipteki yabancı bayraklı gemilerde imkân verilmesi halinde yapabilmektedir. Ancak bu konuda bir kanun veya zorlayıcı bir tavsiye kararının olmaması bu zorunlu gemi stajını yapacak her zabit adayın bu stajı zamanında yapamamasına neden olmaktadır, dolayısıyla iş hayatına katılımları da gecikmektedir.  Bu konuda İdarenin yapacağı bir düzenlemeye gereksinim vardır.

Zabit adayının tamamlamakta olduğu eğitimin okuluna bakılmaksızın, Deniz Ticaret Odalarımıza kayıtlı tüm gemi donatanlarımızın bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek her yıl gemi filolarında veya ofislerinde bu taleplere uygun şartlar ve imkanlar sağlamaları Türk gemiadamının yetişmesine ve gemi işletmeciliğinde başarılı olmamıza,  rekabet gücümüzün artmasına katkılarının olacağı kesindir.

                                                        İrfan Mete

                                                       Genel Başkan

Yazar hakkında

Zerrin Işık author