Türk-İş’e Kıdem Tazminatı Ziyareti

Türk-İş’e Kıdem Tazminatı Ziyareti

Sendikamız Yönetimi, son zamanlarda yeniden gündeme gelen “Kıdem Tazminatı Fonu” konusunda Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etmiş ve kıdem tazminatı konusunda Türk-İş’in tutumunu sonuna kadar desteklediklerini belirtmişlerdir.

Kıdem tazminatı konusuyla ilgili Sendikamızın açıklaması:

KIDEM TAZMİNATI FONU KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR!

İŞÇİNİN GÜVENCESİNİN ELİNDEN ALINMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ!

10 Nisan 2019 tarihinde T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, müjde olarak belirttiği “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” kapsamında yaptığı açıklama da kıdem tazminatı fonu konusunu bir kez daha gündeme getirdiğini üzüntüyle gözlemledik. Yapılan açıklamada Sayın Bakan’ın “Kıdem Tazminatı Fonu ile BES’in entegrasyonu planlanıyor” demesi işçi sınıfının en büyük güvencesi olan kıdem tazminatının ekonomi programı kapsamında elinden alınması anlamına gelmektedir.

Bizler biliyoruz ki, kıdem tazminatı, işçilerin, sermaye sahibi işverenlere karşı kendilerini koruma altına alabilecekleri tek güvencedir. Bu güvencenin işçinin elinden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Bugüne kadar reform ve müjde adı altında açıklanan tüm düzenlemelerin sermaye sahiplerine yönelik olduğunu ve işçinin her zaman arka planda tutulduğunu görmekteyiz. 1936’dan bu yana işçi sınıfının güvencesi olan kıdem tazminatının “müjde” adı altında fona aktarılması ve bugüne kadar zaten başarılı olamamış BES fonuyla birleştirilmesi düşüncesi işçi sınıfının güvencesiz bir şekilde yaşamını sürdürmesi anlamına gelmektedir.

Enflasyon ve işsizliğin her geçen gün daha da vahim bir hal aldığı, yoksulluğun ve ekonomik krizin giderek daha fazla hissedildiği bir dönemde kıdem tazminatının fona aktarılması konusunun yeniden gündeme gelmesi, işçi sınıfının güvencesinin “ZOR”la elinden alınmaya çalışılmasının bir göstergesidir.

Türkiye Denizciler Sendikası olarak TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nda alınan Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında cevabımız grev olacaktır” kararı doğrultusunda her türlü mücadeleyi verme karlılığında olduğumuzu bildirmek isteriz.

KIDEM TAZMİNATI, EMEKLERİMİZİN KARŞILIĞI VE ÇALIŞMA HAYATIMIZIN GÜVENCESİDİR.

BU GÜVENCENİN ELİMİZDEN ALINMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ.

TÜRKİYE DENİZCİLER SENDİKASI