TÜRK-İŞ 23. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TÜRK-İŞ 23. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TÜRK-İŞ’in 23. Olağan Genel Kurulu sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin ve çok sayıda üye sendikanın yöneticileri ve işçilerinin katılımıyla 5-7 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara Büyük Anadolu Hotel’de gerçekleşmektedir.  TÜRK-İŞ bir milyonun üzerinde üyesiyle ülkemizin en büyük işçi kuruluşu. Genel Kurula 60 yıldan buyana ilk kez sadece işçiler davet edilmiştir.

Genel Kurulda söz alan Genel Başkan Ergun Atalay işçilerin sıcak gündemindeki sorunları bir kez daha gözler önüne sermiştir. 

Atalay konuşmasında öncelikle kıdem tazminatı sorununu dile getirmiş ve “Kıdem tazminatı 17 milyonu ilgilendiriyor. Kıdemle ilgili olumsuz bir şey yaparlarsa 2 saatte 1 milyon 300 bin işçiyi toplarız” demiş ve şöyle devam etmiştir, “Kıdem tazminatını almayan çalışanlar var, bu çalışanların kıdem tazminatını alması için yapılacak bir düzenlemeye her türlü desteği vermeye hazırız ama bu mevcut yapıyı bozdurmayız. Geriye doğru gidiş olursa bizim buralarda durmamızın anlamı yok. Herkes ceketini alıp gitsin.”

İşçilerin vahim gerçeğine işaret eden Atalay işçilerin her gün iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini belirtmiş ve “Soma’da 301 insanımız bağıra bağıra can verdi.  Dört kişi ceza aldı, şu an ikisi yatıyor.  Ülkeyi yönetenler buna acilen tedbir almalı. İş güvenliği ve işçi sağlığına patronların dörtte üçü uymuyor bunu çözecek olan Çalışma Bakanlığı ve takipçisi biz olacağız. Ama bugüne kadar bir sonuç alamadık” demiştir.

Emekçilerin en önemli sorunlarından biri olan “kayıtdışılık” a da dikkat çeken Atalay kayıt dışı çalışmanın % 35 olduğunu 17 milyon kayıtlı çalışanın ise 2 milyonunun sendikalı olduğunu belirtti.  Ayrıca Türkiye’de 5 milyon sığınmacı olduğunu ve bunlar için de çözüm üretilmesi gerektiğini, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sendikal özgürlüklerin kısıtlandığını, gerek Türk-İş olsun gerekse Hak-İş ve DİSK olsun konfederasyonların “linç” edildiğini söyleyen Atalay işçilerden demokratik hak ve özgürlükler için destek istedi.

Devam eden asgari ücret görüşmelerinden de söz eden Atalay bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğunu belirterek; “”Arkadaşlarımız bu rakamın üstünde pazarlık yapacaklar. Bu rakamın altında bir şey olursa konuşmayız, bunu bize getirmenin bir anlamı yok, o masada oturmayız.” demiştir.

Genel Kurul’un ilk günü ayrıca TÜRK-İŞ tarafından yaptırılan “Türkiye’de Yaşayan Mülteciler ve Kaçak Göçmenler Araştırması”nın da sunumu yapıldı.

Yazar hakkında

Zerrin Işık author