SENDİKAMIZDAN METAL İŞÇİLERİNE DESTEK

SENDİKAMIZDAN METAL İŞÇİLERİNE DESTEK

Türk Metal Sendikası zamları, güvencesiz çalışma koşullarını, MESS’in verdiği % 8’lik zammı ve 3 yıllık sözleşme diretmesine karşı Bursa’da on binlerce işçinin katıldığı bir miting düzenledi.  TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu üyelerinin katıldığı mitinge özellikle Trakya, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Ankara, Eskişehir bölgelerinden sendikanın örgütlü bulunduğu illerden gelen işçilerden ve TÜRK-İŞ’e bağlı diğer sendikalardan da katılım oldu.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak açıklanan resmi enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını, düşük zamda, esnek çalışmada ve 3 yıl süreli tolu sözleşmede ısrar edildiği takdirde alınmış bulunan grev kararını uygulayacaklarını söyledi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay metal işçilerinin işçi hareketinin amiral gemisi olduğunu söyledi ve “çeliği nakış gibi işliyoruz, en iyi arabayı yapıyoruz, bizler iyi bir yaşam istiyoruz” dedi. Gerekirse daha büyük kitlelerinin alanları doldurabileceğini de ifade etti. Ayrıca adaletsiz vergi sistemi ve mülteci işçi sömürüsüne ilişkin görüşlerini yineleyen Atalay, asgari ücret tespit komisyonunun işleyişi daha demokratik bir hale getirilmediği takdirde bundan sonra toplantılara katılmayabileceklerini de ifade etti.

Eşzamanlı olarak DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikasının benzer taleplerle Gebze’de düzenlediği mitingde de “bıçağın kemiğe dayandığı” ve almış oldukları grev kararının 5 Şubat’ta uygulanacağı belirtildi.

Yazar hakkında

Zerrin Işık author