Şehir Hatları İşletmesinde Grev Kararımızı Astık

Şehir Hatları İşletmesinde Grev Kararımızı Astık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şehir Hatları İşletmesi ile Sendikamız arasında 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sona erdi. Yaklaşık 650 Şehir Hatları İşletmesi çalışanını etkileyen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sona ermesi sonucunda bugün (18.07.2017) grev kararımızı Şehir Hatları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne astık.

Genel Başkanımız Dr. Hasan Pekdemir yaptığı basın açıklamasında, “1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürüttüğümüz yaklaşık 650 kişiyi etkileyen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri maalesef anlaşmazlıkla sonuçlanmıştır. Aynı dönemde 5 – 6 yerde aynı anda toplu iş sözleşmeleri yürütülüyor iken ben Şehir Hatları İşletmesi’nin tüm oturumlarına katıldım, bütün oturumlarını ayrıntısıyla bizzat gözlemledim. Şu ana kadar maalesef ücretle ilgili Sendikamıza intikal eden hiçbir teklifte bulunmamışlardır. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizin uyuşmazlıkla sonuçlanması neticesinde anayasal hakkımız olan grev kararını almak durumunda bırakıldık. Buradan İBB yetkililerine sesleniyorum. Sayın başkan, değerli İBB yetkilileri… Bu işçinin sesini duyun! Denizcinin sesini duyun! Denizcinin etkisi de tepkisi de sert olur, bizi greve mecbur bırakmayın.” sözlerine yer verdi.

Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzdeniz A.Ş.’de de grev yaptığımızı hatırlatan Genel Başkanımız, “Bundan yaklaşık iki ay önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde uzlaşma elini Aziz Kocaoğlu’na uzatmıştım. Bu eli hava da bıraktı, bizi küçümsedi, bizi hafifsedi. Türkiye Denizciler Sendikası’nın 66 yıllık geçmişinde bir ilk olarak İzmir İzdeniz’de ulaşımı kilitledik. İzmir halkına cefa çektiriyorlar. Siz bunu yapmayın. Eğer bunu yaparsanız biz aynı işi burada da yapacağız. Bizi günde 100 – 150 bin yolcu taşıyan şehir hatlarını kilitlemek zorunda bırakmayın.” dedi.