HABERLER Anasayfa / Haberler / Haber Detay覺
ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN GEMİADAMLARI İÇİN BİLGİLENDİRME
25 March 2020 YAZAR : admin

T.C.
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI
Denizcilik Genel Müdürlüğü


  Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan Korona Virüs(covid-19) salgını ile mücadele kapsamında, liman başkanlıkları tarafından alınması gereken önlemler ilgi (a) Genelgeler ve ilgi (b) yazı ile bildirilmiştir.
İlgi talimatlar kapsamında uygulanmakta olan tedbirlere ilave olarak, ilgi (ç) makam oluru kapsamında aşağıda yer alan tedbirler de uygulanacaktır.


  • 24 MART 2020 tarihinden itibaren on line sınav salonlarında yapılan gemiadamı sınavları askıya alınmıştır. Önceden randevu alanların sınav hakları sonradan kullanılmak kaydıyla saklı kalacak olup yeni randevu açılmayacaktır.
  • Bakanlığımız tarafından verilen Gemiadamı Cüzdanı, Yeterlilik Belgesi ve STCW sertifikaları geçerlik tarihlerinin bitimi itibarıyla 3 ay süre ile uzatılacaktır.
  • Gemiadamları işlemlerine ilişkin liman başkanlıklarına şahsi başvuru alınmayacaktır.
  • Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği kapsamında yapılacak iş ve işlemler (satış ve ilk kayıt) 30 Nisan 2020 Perşembe günü mesai bitimine kadar ertelenmiştir.
  • Şirket, gemi, su ve içsu araçlarının sörvey ve belgelendirme işlemleri uzatma talepleri olay bazında Genel Müdürlüğümüze iletilecek ve tarafımızca değerlendirilecek 3 aya kadar uzatılabilecektir.
  • Ülkemiz ile ilgi (c) yazıda belirtilen ülkeler arasında yapılan şöförlü tır taşımacılığı durdurulmuştur.