HABERLER Anasayfa / Haberler / Haber Detay覺
ŞUBAT 2020 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”
28 February 2020 YAZAR : admin

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan araştırmasına göre Şubat 2020 (sonu)  itibariyle;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması:

Açlık Sınırı                     :  2.257 TL          

  • Dört kişilik bir ailenin yapması gereken gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık v.b. gibi insan onurunun gerektirdiği aylık zorunlu ihtiyaçları karşılayabilmesi için yapması gereken harcama (ücret düzeyi değildir):

Yoksulluk Sınırı             :  7.353 TL        (Şubat 2019’a göre % 11,26 artmıştır)

  • Bekar bir çalışanın aylık “yaşama maliyeti”:  2.744 TL
  • Aylık net asgari ücret      :  2.324 TL

Hesaplanan tutarlar ücret düzeyi olmayıp haneye girmesi gereken toplam gelir miktarıdır. Her ayın son haftasında, TUİK istatistiklerinden yaklaşık 1 hafta önce açıklanan sonuçlar, tüketici fiyatlarındaki artış eğilimini yansıtan “öncü gösterge” niteliğini taşımaktadır. Sonuçta hesaplanan açlık ve yoksulluk sınırları ile ailelerin elde ettikleri gelir arasındaki fark geçim zorluğunun boyutlarını göstermektedir.  Çalışan sayısının sınırlı olduğu ailelerde kişi başı yapılması gereken harcama tutarı yetersiz kalmaktadır.

Görüleceği üzere kendi geçimini sağlamak durumunda bulunan bekâr bir işçinin aylık geçim maliyeti ile asgari ücret arasındaki fark (-) 420 TL’dir.  Asgari ücret 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 67 TL üzerinde kalmıştır.  Milyonlarca işçi asgari ücretle çalışmakta ve milyonlarca emekli bu düzeyin altında maaş almaktadır. Araştırmaya göre tüketici enflasyonu yeniden çift haneli olmuş,  son dönemde doğalgaz, elektrik ve ulaşım gibi yine sabit gelirlileri etkileyen alanlarda gelen zamların zorunlu gıda harcamalarında kısıntı yapılmasına yol açmaktadır. Dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcama tutarı son bir yılda 744 TL artmış, ücret gelirleri yıllık olarak bu tutarda artmayan çalışanların satın alma gücü erimiştir.  Ücretlilerin çoğunun Uluslararası Çalışma Örgütünün(ILO) “insan onuruna yaraşır iş” olarak nitelendirdiği bir işle yaşamlarını sürdürme olanağı olmadığı görülüyor.

Raporda TÜRK-İŞ’İN doğrudan piyasadan, market ve semt pazarları sürekli dolaşılarak tespit ettiği ve yoksul kesimlerin harcamalarında ağırlık yer tutan gıda maddeleri fiyatlarında (Ankara);

  • Bir önceki aya göre değişim oranı % 1,72
  • Şubat 2019’a göre değişim oranı % 11,26
  • 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı ise % 14,90

olarak hesaplanmıştır. 

*Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre,

Ocak 2019 – Ocak 2020 Tüketici Fiyatları Değişim Oranı      :  % 12,15