HABERLER Anasayfa / Haberler / Haber Detay覺
HEP BİRLİKTE ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ – COVID-19 SALGINI
24 March 2020 YAZAR : adminDeğerli denizci kardeşlerimiz / Değerli denizcilik camiası

Haftalardır etkisini artarak sürdüren Covid-19 salgını dünyayı benzeri görülmemiş bir tehlike olarak sarıyor.  Bu ortak tehlikeye karşı tüm kesimlerin yakın işbirliğiyle, ortak ve etkin bir mücadele vermemiz gerektiği açıktır.  Sağlık Bakanlığı ve diğer yetkili idari merciler tarafından gün be gün açıklanan ve genel olarak toplum tarafından uyulması zaruri önlemlerin yanı sıra işkolumuza has alınacak önlemlerin ve kararların da sosyal paydaşlar tarafından belirlenerek tam olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Taraflar arasında iletişim kanalları açık bulundurulmalıdır.

Bilindiği gibi dünya emtia ticaretinin %90’ı deniz taşımacılığı yoluyla gerçekleşmektedir ve denizcilik sektörü dünya lojistik zincirinin eksenidir. Taşımacılık işçileri, özel olarak deniz çalışanları küresel ticaretin ve ekonominin can damarlarıdır. Tedarik zincirlerini birbirine bağlayan, elzem olan malzemeleri onlara gereksinim duyanlara iletilmesinde yaşamsal önem taşırlar ve bu nedenle Covid-19 tehlikesine karşı başarılı mücadelede yaşamsal önem taşırlar.

Başta deniz çalışanları olmak üzere Denizcilik sektörü bu zor zamanda görevlerini büyük bir sorumluluk ve özveriyle sürdürmektedirler. Ancak bu durumda deniz çalışanlarının ilave korunma yöntemleriyle korunmaları gerekmektedir.

Öncelikli hususlar,


Covid-19 mücadelesi için hayati önem taşıyan gemiadamlarının özenle korunması
Sağlık ve güvenliğin ilk planda tutulması
T
üm çalışanların gelirlerinin çalışma standartlarının ve haklarının korunması
Ekonominin işlerliğinin sürdürülmesi için hükümetlerin canlandırıcı teşvikler uygulama olmalıdır. 

Salgınının yayılmasına karşı dünya çapında alınan bir dizi önlemin başında seyahat kısıtlamaları gelmektedir.  Birçok ülke sınırlarını kapatmış, kendi vatandaşlarının dahi giriş çıkışlarını yasaklamıştır. Bu itibarla gemilerde personel değişikliğinin mümkün olmadığı yada çok zor şartlarda olduğu bir döneme girmiş durumdayız.

Uluslararası nakliyat yapan gemilerde çalışma/sözleşme süreleri dolmuş olan gemiadamlarının bir bölümünün uluslararası önlemler nedeniyle şimdilik dönüş yapmaları mümkün olmayabilir. Bu durumda sözleşme süreleri acil durumlar haricinde (Denizcilik Çalışma Sözleşmesi-MLC 2006 Kural 2.5 Standart A2.5 paragraf 2(b) müsaade edilen azami süre aşılmış olsa da) fiilen uzamış olacaktır. Söz konusu uzatmaların uzatma seçeneği kullanılmış olsa dahi 16 Nisan 2020 tarihinden önce süresi dolacak olan sözleşmeler için Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) tarafından 1 ay süreli olması şimdilik makul addedilmektedir.

Hızla değişen koşullara ancak elbirliği ile uyum sağlayarak, karşı karşıya bulunduğumuz tehlikenin üstesinden yine elbirliğiyle geleceğimize inanıyoruz.

Allah hepimize selamet sıhhat ve esenlik versin.

TÜRKİYE DENİZCİLER SENDİKASI