HABERLER Anasayfa / Haberler / Haber Detay覺
GEMİ ÇALIŞANLARININ COVİD-19 TECRİDİNDEN KURTARILMASI AMACIYLA SEKTÖR VE SENDİKALAR HÜKÜMETLER İÇİN 12-ADIMLIK ÇÖZÜM BELİRLEDİLER
08 May 2020 YAZAR : admin

Gemi çalışanlarının emniyetli bir şekilde seyahat edebilmeleri için hükümetlerin eşgüdüm içinde uygulamalar getirmelerine yardımcı olmak amacıyla IMO yol haritası sağlayan 12-adımlık bir plan yayınladı.

55-sayfalık yol haritası gemi çalışanları sendikalarından uluslararası denizcilik kuruluşları ve sigorta sektörüne kadar geniş bir mutabakatla belirlendi.

Önümüzdeki 2 hafta içinde yaklaşık 150,000 gemi çalışanının değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun yapılmaması gemi çalışanlarının sağlığını ve denizde emniyeti tehlikeye düşürdüğü gibi dünyanın gereksinim duyduğu tedarik zincirlerinin işleyişini de aksatacaktır.

Uluslararası Ticaret Odası Genel Sekreteri, ticaretin sürdürülmesini sağlayan, sevdiklerinden uzakta günden güne çok çalışmaktan bitap düşen kahraman gemi çalışanlarını desteklediklerini, engellerin kaldırılması için protokoller geliştirdiklerini ve çizilen yol haritasının uygulanması için hükümetlerle çalıştıklarını belirtti. Daha fazla gecikmenin deniz kazalarını arttıracağına ve gemi çalışanlarında ruh sağlığı sorunlarına yol açacağına dikkat çekti.

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu(ITF) Genel Sekreteri gemi çalışanları sendikalarının, ILO ve IMO’nun 150,000 gemi çalışanının karşı karşıya bulunduğu mağduriyete son verilerek evlerine dönmelerinin sağlanması için hükümetlere çağrı yapmakta olduğunu söyledi.  Durumun daha ciddi sonuçlara yol açmaması için yol haritasının biran önce uygulanmasını istedi. Aylardır denizde çalışmış olan gemi çalışanlarının çalışma sürelerinin süresiz uzatılamayacağını, mevcut durumun mürettebatın sağlığı ve gemi işlemlerinin emniyeti için büyük bir tehlike oluşturduğunu belirtti.

12-adımlık çözüm hükümetlere mürettebat değişimi için havayolu ulaşım zorluğu dâhil küresel bir çerçeve sunmaktadır. Deniz taşımacılığının küresel ekonomi için önemi dolayısıyla tavsiyeler hükümetlerin acilen uygulamaya geçmeleri için çok kısa sürede hazırlanmıştır.


“Koronovirüs (COVID-19) hastalığı pandemisi sırasında Emniyetli Gemi Mürettebat Değişimlerinin ve Seyahatlerinin Sağlanması için Tavsiye Protokol Çerçevesi”

 

Protokole katkı yapan deniz taşımacılığı sektörünü temsil eden kuruluşlar:

ICS, ITF, BIMCO, CLIA, FONASBA, IAPH, IFSMA, IMCA, IMEC, INTERCARGO, INTERFERRY, InterManager, INTERTANKO, IPTA, IG P&I Clubs and WSC, International Air Transport Association (IATA). ILO, WHO