İZDENİZ’de Grev Kararını Astık

İZDENİZ’de Grev Kararını Astık

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZDENİZ A.Ş.’de beş aydır yürüttüğümüz toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması ve olumsuz sonuçlanması üzerine grev kararımızı İzmir Konak Vapur İskelesi’ne astık.

Genel Başkanımız Dr. Hasan Pekdemir yaptığı açıklamada “Aklınızı başına toplayın. Denizcinin etkisi de sert olur tepkisi de sert olur. Kimse bizim gücümüzü sınamaya kalkmasın. Gelin İzmir halkına huzursuzluk vermeyelim. Bu toplu iş sözleşmesi grev kararımız birkaç gün içinde çözülmezse hiç kimsenin kuşkusu olmasın. İzmir’de grev uygulamasına geçeceğiz bu gemileri,  filoyu bağlayacağız. Vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı İzmir halkından özür diliyoruz. Sadece alın terimizin karşılığını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Aylardır 2. Sicilde yer alan ve kesilmemesi gereken vergilerin yasadışı bir şekilde kesildiğini belirten Genel Başkanımız D.r Hasan Pekdemir konuşmasına, “Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu (TUGSK) göre burası aylar öncesinden 2. sicile geçti. Bu gemi adamların vergi vermediği bir çalışma sistemi demektir maalesef görüyoruz ki yasaya aykırı bir şekilde benim emekçi dostlarım vergisi kesiliyor. TUGSK’a geçtiğimiz için bundan sonra toplu iş sözleşmesinde net ücrete geçmemiz gerekiyor. Kesilen vergimizi zaten bize devlet geri iade ediyor. Zam vermiyorlar en azından enflasyon üzerinden bir zam istiyoruz.” şeklinde devam etti.

Genel Mali Sekreterimiz Cevahittin Yeşiltaş ise kara personelinin sosyal yardımlarla beraber en az maaşının bin 700 lira, kaptanların maaşlarının ise 4 bin 400 lira olduğunu, 60 gün içinde anlaşma sağlanmadığı taktirde sendika üyelerimizle birlikte 13 Temmuz tarihinde greve çıkacağımızı bildirdi.

 

 

 

Grev Kararımız Basında

Ege’de Son Söz

Hürriyet

Milliyet

Doğan Haber Ajansı

Yeni Asır

Evrensel.net