Genel Başkan Dr. Hasan Pekdemir

Mesleki yaşamına 1982 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri Şehirhatları İşletmesi’nde gemiadamı olarak başladı.

Mesleğe başladıktan kısa bir süre sonra kaptanlığa terfi etti ve çalışmasını 1995 yılına kadar aynı unvanla aralıksız sürdürdü. Aynı dönemde İ.Ü. İktisat Fakültesi Calışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı’nda lisansüstü öğrenimine başladı ve1992 yılında lisansüstü eğitimini tamamladı.

1995 yılında yapılan genel kurulda Türkiye Denizciler Sendikası’na Genel Sekreter seçildi. 1999 yılına kadar bu görevi yürüttü. 1999 yılında tekrar Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ndeki gemi kaptanlığı görevine döndü ve 2007 yılına kadar mesleğini sürdürdü.

1995 yılında yapılan Türkiye Denizciler Sendikası Şehirhatları Şubesi Olağan Genel Kurulu’nda Şehirhatları Şube Başkanlığı’na, sendikanın aynı yıl yapılan Genel Merkez Genel Kurulu’nda Genel Merkez Genel Sekreterliği’ne secildi. 1999 yılında İDO Şehirhatları İşletmesi’ndeki gemi kaptanlığı görevine geri dönerek 2007 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Aynı dönemde üniversitenin İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı’nda doktora programına devam etti. Prof. Dr. Toker Dereli’nin tez danışmanlığında “Ulusal Mevzuatımızda İşyeri Sendika Temsilciliği ve Uygulamadan Kaynaklanan Sorunlar“ adlı doktore tezini 1998 yılında tamamlayarak doktor unvanını aldı.

1998-1999 öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’nde öğretim görevlisi unvanıyla çeşitli dersler verdi.

1999-2002 yılları arasında Özel Newport Üniversitesi İşletme Bilimleri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2000-20001 öğretim döneminde İ.Ü. Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi unvanı ile çeşitli dersler verdi.

2007 yılında yapılan Türkiye Denizciler Sendikası Şehirhatları Şubesi Olağan Genel Kurulu’nda ikinci kez şube başkanlığı görevine seçildi.

Türkiye Denizciler Sendikası’nın 31 Ekim-1 Kasım 2009 tarihlerinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulu“nda genel başkanlığa seçildi.

Sendikanın 5-6 Mart 2011 günleri toplanan Olağan Genel Kurulu’nda genel başkanlığa yeniden aday olarak seçildi.

2016 yılından bu yana Yalova Üniversitesi’nde Toplu İş Hukuku dersleri veren Pekdemir, basketbol, voleybol ve futbol gibi spor dallarıyla uğraşmakta ve evli ve iki çocuk babasıdır.