Çalışan kadınların sorunlarıyla ilgili bölüm açıldı

Çalışan kadınların sorunlarıyla ilgili bölüm açıldı

SİTE EDİTÖRÜNDEN; Dünyada ve Türkiye’de çalışan kadınların sayısı ve sorunları her geçen gün artıyor.
Bu sorunları, cözüm önerilerini ve yorumlarınızı içeren yazılarınızı köşemize bekliyoruz.Yazdıklarınızı bize ulaştırmak için işyeri temsilcinizle bağlantı kurunuz. Kısa bir süre sonra sizlere duyuracağımız mail adresine yazılarınızı gönderebilecek ve yayınlanmasını sağlayacaksınız.
Saygılarımızla…

Bu bölümün ilk yazısı Denetim Kurulu üyemiz ve Şehirhatları Şubesi Temsilcisi Sayın Recep Karakoç’tan geldi. Kendisi kadın üyelerimizden önce davranıp yaklaşan 8 Mart için eline kalem aldı ve bizlere duygu ve düşüncelerini aktardı. Yazıyı keyifle okuyacağınızı umuyor ve kendisine teşekkür ediyoruz:

İşte yazısı;

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…

8 Mart dünya kadınlar günü kutlamaları ve dünya kadınlar günü, dünya kadınlarının sorunlarına çare olmuş mu, olabilmiş mi acaba? Yoksa bu günü birkaç söylemle, sembolik bazı gösterilerle senede bir gün gündemde tutalım, günü geçiştirelim mi olmuş? Benim kanaatim kadınların sorunlarını çözmek, bu günü kutlamaktan daha önemlidir. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başlamış, ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda, çoğu kadın 129 işçi can vermiştir. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katılmıştır. Kimse benim güzel ülkemin gencecik kızlarının, töre adı altında gördüğü baskıları, hatta aile meclisi kararıyla töre uğruna öldürülmelerini görmezken, kızını başlık parası adı altında üç kuruşluk menfaat için satan babalar varken, halen bu kızlarımız okula bile gönderilmezken kadınlar günü kutlamak bana eziyet geliyor. Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçlar olması, fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasında oluşu, cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançların yılda tahminen on iki milyar dolar oluşu, sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılması, her kargaşada kadınların zarar görmesi Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Dünyada; 1.Dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor. 2.Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler. 3.Dünya’daki mal varlığının ise % 1’ine sahipler. 4.Başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90’ına ve toplam mal varlığının % 99’una sahipler. Türkiye’de; 1.Şehirlerde evli kadınların % 18’i, köylerde ise % 76’sı eşleri tarafından dövülüyor. 2.Kadınların % 57,7’si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor. 3.Aile içi suçların % 90’ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor. Bu araştırmaları daha çoğaltmak mümkündür. Benim sizlerden ricam sizler bu yukarıda saydığım suçlardan uzak durun, bu suçları işlediğini bildiğiniz arkadaşlarınızla ilişkilerinizi kesin. Bu olumsuzlukların yaşanmadığı bir dünya özlemiyle; tüm annelerin, bacıların, eşlerin ve tüm dünya kadınlarının kadınlar gününü “Cennet anaların ayakları altındadır.” (H.Ş) doğrultusunda kutlar yaşanabilir bir dünya dilerim.
RECEP KARAKOÇ